В нормі язик людини блідо-рожевого кольору, він м’який і гнучкий, а на поверхні добре видно рівну складку і смакові сосочки. Але іноді ми помічаємо дивний наліт. Цей, на перший погляд, безневинний симптом може свідчити про серйозні захворювання.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту зміна кольору язика є наочним симптомом. Гострий гастрит може спровокувати появу товстого шару світло-сірого нальоту. Чистими залишаться лише кінчик язика та його бічні відділи. Також може з’явитися набряклість та слиз. Якщо гастрит хронічний, шар нальоту стає більш щільним, а при зниженні кислотності шлункового соку іноді виступають яскраво-червоні плями.
Одне з найпоширеніших шлунково-кишкових захворювань — гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Основний її симптом – печія. Також пацієнти часто скаржаться на зміну чутливості смаків: слизова обсипана, а на її поверхні з’являється щільний світлий наліт.
Виразкова хвороба шлунка проявляється у вигляді щільного сірого нальоту на кінчику язика, який не вдається очистити. При виразці дванадцятипалої кишки спостерігається набряклість язика, нерідко він настільки збільшується, що з боків його стають видно сліди від зубів. Якщо запустити виразкову хворобу, на спинці язика з’явиться наліт світлого кольору.
При порушеннях функцій жовчного міхура, жовчовивідних шляхів, глистних інвазіях, атопічному дерматиті нерідко розвиваються характерні зміни, які отримали назву «географічний язик». На його поверхні з’являються ділянки гіперемії — почервоніння, що чергуються з місцями блідо-сірого забарвлення. З часом ці ділянки змінюють своє розташування та забарвлення. Вони можуть зливатися між собою, утворюючи химерний малюнок, що нагадує малюнок географічної карти.
Гострі кишкові інфекції проявляються блюванням та діареєю. До того ж через них язик стає сухим, яке поверхня покривається густим темно-коричневим, майже чорним, нальотом.
Вірусні гепатити супроводжуються жовтяницею — станом, при якому, через підвищення в крові жовчного пігменту, шкіра, язик та слизові оболонки стають жовтими.
Скарлатина та вітрянка також можуть викликати наліт язика. У першому випадку він буде світло-сірим або світло-жовтим – тримається 5-6 днів, а потім зникає, залишаючи почервоніння. У другому — може з’явитися світлий наліт.
При пневмонії — зелений або коричневий наліт. COVID-19 також опосередковано може призводити до утворення нальоту. Через медикаментозне лікування баланс мікрофлори у роті порушується і там можуть завестися, наприклад, грибки.
Безпечні варіанти
У дорослих людей язик іноді набуває дивного кольору через цілком нешкідливі причини. Від кави він може стати коричневим, буряковий салат та інша барвна їжа також може тимчасово змінити зовнішній вигляд органу. У курців із часом язик набуває жовто-коричневого відтінку.
Є ще ранковий наліт. Якщо ви прокинулися вранці і виявили світле «покривало» на язиці, не поспішайте діагностувати всі хвороби світу. Незначний наліт, який легко зчищається у дорослих, вважається варіантом норми.
У перші місяці життя у дітей часто з’являється білий пухкий наліт — це кандидоз або молочниця. Назвати його зовсім невинним не можна, все ж таки це грибкова інфекція. Однак це поширене явище.
В цілому, щоб позбавитися нальоту потрібно почистити язика, якщо проблема не зникає, слід звернутися до лікаря, аби з’ясувати причину явища.