КОРИСНІ СТАТТІ

Захворювання паращитоподібних залоз: симптоми і діагностика

Те, що нормальна робота щитоподібної залози важлива складова нашого здоров’я давно не секрет. Останнім часом лікарі все частіше рекомендують включати скринінг залози до списку регулярних профілактичних аналізів. Але мало хто згадує про паращитоподібні залози, розташовані на передній частині шиї. Їх захворювання зустрічаються порівняно рідко, але можуть завдати не меншої шкоди організму, ніж гіпо- або гіпертиреоз.

Чим небезпечні порушення в роботі паращитоподібних залоз?
Синтезуючи паратгормон, паращитоподібні залози, підтримують нормальний рівень кальцію в крові. Його дефіцит або надлишок може стати причиною серйозних порушень в роботі внутрішніх органів і в цілому організмі. Мінерал необхідний для утворення кісткової тканини, передачі нервових імпульсів, відповідає за скорочення м’язів. Речовина відповідає за серцевий ритм і забезпечує правильне функціонування клітин мозку. У разі нестачі кальцію, можуть розвинутися судоми, спазми дихальної мускулатури, порушення в роботі серця або кишечника.

Зупинимося докладніше на процесі регуляції кальцію. Більше 90% кальцію зберігається в кістках. Що, власне і забезпечує їх міцність. І тільки лише невелика його частина циркулює в крові. Паращитоподібні залози реагують на рівень мінералу в крові. Коли він стає занадто низьким — залози виробляють паратгормон. Речовина активізує вивільнення кальцію з кісткової тканини в кров’яне русло. Отже, порушення в роботі залоз призводить до зміни рівня кальцію в більшу або меншу сторону.

Захворювання паращитоподібних залоз і їх симптоми.
Відзначають два патологічних стани паращитоподібних залоз: гіпопаратиреоз (зниження функції) і гіперпаратиреоз (надлишкове вироблення паратгормона). Обидва стани небезпечні для здоров’я:
гіпопаратиреоз стає причиною м’язових спазмів, порушення серцевого ритму і ослаблення нервової системи;
гіперпаратиреоз призводить до вимивання кальцію з кісток і остеопорозу, порушення функції нирок.

Симптоми порушення роботи паращитоподібних залоз
Про зниження функцій залоз можуть говорити:
— м’язові судоми і болі
— спазми і поколювання в руках і ногах
— атрофія м’язів
— пришвидшене серцебиття
— порушення дихання через спазм м’язів горла
— головні болі
— слабкість, дратівливість, депресія (при тривалому перебігу)
— сухість шкіри (при тривалому перебігу)
— руйнування зубів (при тривалому перебігу)
— ламкість волосся і нігтів

На гіперфункцію паращитовидних залоз, як правило, вказують:
— швидка стомлюваність без видимих причин
— болі в суглобах
— випадіння зубів та волосся
— м’язова слабкість
— радикуліти й часті болі у попереку
— напади стенокардії
— сечокам’яна хвороба
— нудота та блювота
— гіпертонія
При появі подібних симптомів зверніться до свого сімейного лікаря і проконсультуйтеся з ендокринологом.

Діагностика
Підтвердити діагноз гіпо- або гіперпаратиреоз можуть лабораторні аналізи. Фахівці лабораторії MetroLab для оцінки функціонального стану паращитоподібних залоз рекомендують пройти такі дослідження:
Кальцій (сироватка крові);
Кальцій іонізований — показник відображає кількість вільного, не пов’язаного з білками крові кальцію. Дозволяє точніше оцінити обмін мінералу в організмі;
Кальцій (сеча) — мінерал виводиться з організму з сечею, тому його надлишок в крові відразу ж призводить до збільшення його концентрації в сечі;
ПТГ Паратгормон;
Остеокальцин — показник відображає зміну кісткової тканини.

При гіпопаратиреозі рівень перерахованих показників, як правило, нижче норми. При гіперпаратиреозі, навпаки, вони значно підвищуються.