КОРИСНІ СТАТТІ

TORCH-інфекції: чим небезпечні і чому важливо здати аналіз ще на етапі планування вагітності

З перших днів вагітності жінці доводиться здавати безліч різних аналізів. Адже в цей період вона несе відповідальність не тільки за своє здоров’я, але і за здоров’я дитини. Якщо загальний аналіз крові або сечі не викликає хвилювання у майбутньої мами, то вузькі та специфічні дослідження змушують насторожитися. Одним з таких лабораторних досліджень є аналіз на TORCH-інфекції.

Що ж означають ці п’ять літер і чому позитивний результат іноді буває краще негативного роз’яснюють фахівці державної клініко-діагностичної лабораторії «Метролаб».

Термін TORCH утворений початковими літерами таких інфекції, як: Tо ─ токсоплазмоз (toxoplasmosis), R ─ краснуха (rubella), C ─ цитомегаловірус (CMV-infection), H ─ вірус простого герпесу 1 і 2 типу (herpes simplex infection). Здавалося б, що їх може об’єднувати, і чому вони такі небезпечні саме для вагітних жінок? Збудники даних захворювань здатні проникати через плаценту і призводити до пороків розвитку плода, аж до його загибелі. Особливо небезпечне первинне інфікування в першому триместрі вагітності, коли відбувається формування всіх органів і систем.

Термін TORCH-інфекції вперше почали вживати ще на початку 1970-х років. Тоді комплекс об’єднував лише чотири перерахованих захворювання. Під літерою О об’єднали інші інфекції, що можуть негативно впливати на плід ─ гепатит В, сифіліс, вітряну віспу, ВІЛ, хламідіоз, гонококову інфекцію, парвовірус В19. Але, частіше, аналіз на TORCH-інфекції включає дослідження на антитіла до токсоплазмозу, краснухи, цитомегаловірусу і герпесу 1 і 2 типів. Адже після першого контакту зі збудниками названих інфекцій імунна система людини виробляє спеціальні антитіла, що або формують довічний імунітет, або пригнічують розмноження вірусу при його повторному потраплянні в організм. Аналіз на TORCH-інфекції спрямований на виявлення в крові жінки антитіл класів IgM та IgG.

Коли здавати аналіз?

Кращий час для здачі аналізу на TORCH-інфекції ─ стадія планування вагітності, за кілька місяців до зачаття. У разі незапланованої вагітності ─ на самих ранніх термінах. Якщо в крові виявлено антитіла класу IgG жінка може вагітніти ─ дані інфекції не зможуть заподіяти шкоди її майбутній дитині. Адже вони вказують на те, що зараження відбулося в минулому і організм володіє достатнім захистом. У той же час, антитіла класу IgM говорять про гостру стадію перебігу захворювання, навіть якщо немає ніяких симптомів. Тому зачаття відкладають до одужання. Виявлення антитіл класу IgM до TORCH-інфекцій під час вагітності може стати прямим призначенням до переривання вагітності.

Відсутність антитіл говорить про відсутність у жінки імунітету до TORCH-інфекцій. В такому випадку, майбутній мамі необхідно ретельно стежити за своїм здоров’ям, дотримуватися ряду профілактичних заходів. Часто захворювання проходять у прихованій формі або нагадують своїми симптомами застуду. При зміні в загальному аналізі крові, появі шкірних висипань або збільшенні лімфовузлів здають повторний аналіз на TORCH-інфекції.

Наслідки зараження TORCH-інфекції для плоду

Ступінь і вираженість розвитку внутрішньоутробних патологій залежить від періоду вагітності ─ чим раніше відбулося інфікування, тим більш згубні наслідки. Зараження в першому триместрі часто призводить до викидня або виникнення вад розвитку органів і систем, особливо центральної нервової системи. Краснуха в цей період ─ пряме показання до штучного переривання вагітності. При ураженні плоду інфекцією в другому триместрі, можуть виникнути запальні процеси в органах, що призводять до їх деформації. У цей період продовжує зберігатися ризик внутрішньоутробної загибелі. Зараження після 26 тижня також може призвести до патології внутрішніх органів дитини і, навіть, ураження центральної нервової системи.

Методи профілактики

Якщо аналіз на TORCH-інфекції показав відсутність імунітету до будь-якої з хвороб, то це не привід впадати у відчай і нервувати. Адже при дотриманні певних правил ймовірність інфікування зводиться до мінімуму. Особливо, якщо жінка пройшла дослідження на етапі підготовки до вагітності.

Так, від краснухи захистить вакцинація, від цитомегаловірусу ─ заходи по зміцненню імунітету і гарне харчування. Щоб виключити ризик зараження токсоплазмозом необхідно виключити контакти з домашніми вихованцями, особливо кішками (саме в їх організмі розмножуються токсоплазми), будь-яку роботу, пов’язану з землею, піддавати ретельній термічній обробці м’ясо, добре мити овочі і фрукти. Також, вагітним, які не мають імунітету до TORCH-інфекцій, рекомендують уникати багатолюдних місць.

Не ігноруйте поради свого лікаря, щодо проходження аналізу на TORCH-інфекції. Підходьте відповідально до власного здоров’я та здоров’я свого майбутнього малюка.

Здати аналіз на TORCH-інфекції максимально швидко і точно ви можете у державній клініко-діагностичній лабораторії «Метролаб».