КОРИСНІ СТАТТІ

Щоб медичні аналізи були достовірні

Для того, щоб лікар міг поставити правильний діагноз і призначити вірну схему лікування хвороби, він повинен спиратися на результати медичних аналізів. Сьогодні аналізи роблять не тільки в поліклініках і медичних стаціонарах, а й в спеціалізованих медичних лабораторіях. Але чи завжди вони дають якісні результати і від чого залежить якість аналізів? Давайте розберемося.

Будь-лабораторний аналіз складається з трьох етапів: преаналітичного (підготовка до здачі аналізу, процедура збору матеріалу і його доставка в лабораторію), аналітичного (безпосередньо дослідження матеріалу) і постаналітичного (аналіз отриманих даних). Поява випадкових і систематичних помилок на будь-якій стадії аналізу знижує вірогідність результатів і, як наслідок, ускладнює постановку правильного діагнозу і проведення адекватного лікування.

На преаналітичному етапі важливим фактором є дотримання правил збору, термінів і режиму зберігання проб, отриманих для досліджень. В ідеалі в лабораторії повинна функціонувати відпрацьована система отримання, обробки і доставки зразків. Адже, як правило, пункти прийому аналізів намагаються відкрити ближче до потенційних клієнтів, а значить, потрібно правильно організувати і контролювати якість збору і доставки взятих біоматеріалів у лабораторію.

Результат на аналітичному етапі залежить виключно від компетентності лабораторії. Тут важлива умова — чи проходить лабораторія внутрішній і зовнішній контроль якості, наскільки кваліфікований персонал у ній працює, а також яке обладнання, реагенти та витратні матеріали використовує в лабораторному процесі.
Один з основних факторів, що впливають на якість медичних аналізів — це обладнання, на якому вони виробляються. Обладнання повинно бути сучасним, каліброваним та повіреним, при його експлуатації повинні використовуватися якісні витратні матеріали. Не секрет, що при ослабленні державного метрологічного контролю деякі лабораторії «забувають» вчасно перевіряти свою техніку, а звідси — можливі помилки при видачі результату. У свою чергу, прагнення до більшого прибутку може призводити до покупки дешевих, менш якісних витратних матеріалів. Крім того, окремі види аналізів чутливі до тих методів, за допомогою яких вони здійснюються. І важливо, щоб лабораторія володіла відповідним обладнанням.

Інший важливий фактор — кваліфікація персоналу лабораторії. Ніхто не відміняв поняття «людський фактор». Навіть при найвищій мірі автоматизації процесів у лабораторії людина грає в ній визначальну роль. Як показує досвід, переважна більшість одержуваних незадовільних результатів аналізів пов’язана з помилками, допущеними персоналом у ході їх проведення. Тому тільки правильний підбір, атестація і постійне підвищення кваліфікації персоналу лабораторії може служити гарантією якості її роботи.

На постаналітичному етапі важлива правильна розшифровка отриманих даних. Лікар-лаборант переглядає отриманий результат, зіставляє його з контрольними і референтними значеннями. І якщо дані викликають сумніви, результат відбраковують. Виникає необхідність повторного взяття матеріалу і проведення аналізу. Для правильного трактування отриманих даних важливі рівень кваліфікації лаборанта і отримані на преаналітичному етапі відомості про пацієнта. Адже для кожного віку існують свої норми, при цьому одне і те ж значення може бути нормою для вагітної жінки і патологією — для чоловіка.

Контролю якості на всіх етапах проведення аналізу приділяється особлива увага в Державній медико-діагностичної лабораторії «МетроЛаб», що відкрита на базі Державного підприємства «Харківстандартметрологія». Головна місія лабораторії «МетроЛаб» — забезпечення широких верств населення регіону достовірними результатами медичних досліджень. Вона має можливість проводити широкий спектр аналізів — це загальноклінічні, біохімічні, гормональні, імунологічні, інфекційні, алергологічні, бактеріологічні, гістологічні, генетичні дослідження. Лабораторія обладнана новітнім лабораторно-діагностичним обладнанням провідних виробників, що забезпечує високу точність діагностики і дозволяє правильно визначати причини захворювань і вибрати найкращу стратегію їх лікування. При цьому «МетроЛаб» працює виключно з високоякісними реагентами та витратними матеріалами. Важливою відмінністю в роботі «МетроЛаб» є впровадження сучасної автоматизованої лабораторно-інформаційної системи, що супроводжує пацієнта з моменту реєстрації до отримання результатів аналізів зручним способом, що максимально попереджає помилки «людського фактора».

— Незалежно від того, хто звернеться в «МетроЛаб» за допомогою, ми гарантуємо високу точність результатів, — підкреслює генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко.

Державна медико-діагностична лабораторія «МетроЛаб» відкрита для відвідувачів за адресою: вул. Пушкінська, 49/51. Тел. 0 (800) 404-300, 719-20-39, 050-207-33-22.

Веб-сайт: metrolab.com.ua