КОРИСНІ СТАТТІ

Що потрібно знати про кір

Тільки протягом перших двох тижнів 2019 року понад 5000 українців поставили діагноз кір, серед яких 97 ─ жителі Харкова і області. Сьогодні в Україні триває спалах кору ─ одного з найнебезпечніших інфекційних захворювань. Серед можливих ускладнень ─ ураження центральної нервової системи, енцефаліт, пневмонія, порушення в роботі органів дихальної системи і шлунково-кишкового тракту, летальний результат.

Спалахи кору циклічні і відбуваються, як правило, кожні 5-6 років. Основна і єдина причина епідемії ─ низький рівень вакцинації. Серед захворілих харків’ян більше половини не були щеплені або зробили тільки одне щеплення. Планова вакцинація від кору проводиться двічі ─ в 12 місяців і в 6 років. Важливо зробити обидва щеплення, адже тільки так в організмі виробиться стійкий імунітет до інфекції.

Вірус передається виключно від людини до людини. Основні шляхи зараження ─ контактний і повітряно-крапельний. Кір поширюється при кашлі, чханні, тісних контактах з хворим. В умовах навколишнього середовища (в повітрі і на поверхнях різних предметів) вірус може залишатися активним протягом 2 годин. Важливо пам’ятати, що інфікована людина стає заразною за 4 дні до появи висипання.

Найбільшому ризику заразитися піддаються нещеплені діти, особливо в ранньому віці, а також люди, що не мають імунітету до кору. У другому випадку, мова може йти навіть про тих, хто пройшов планову вакцинацію. У рідкісних випадках після двох щеплень організм не виробляє стійкого імунітету до кору. Також сформований у дитячому віці імунітет з роками може ослабнути. Точно сказати, чи має організм достатній захист від кору, може лише аналіз на наявність у крові антитіл класу IgG до вірусу. Якщо антитіл немає, то необхідно, як можна швидше, зробити щеплення. Також, відповідно до рекомендацій МОЗ України, термінова вакцинація проводиться дітям (не щепленим або з одним зробленим щепленням) після контакту з інфікованою людиною.