КОРИСНІ СТАТТІ

П’ять міфів про антибіотики

Антибіотики або, якщо бути точними, протимікробні препарати, одні з найбільш суперечливих серед ліків. І справа не в їх ефективності. При правильному використанні антибіотики допомагають впоратися зі смертельними захворюваннями. Тільки ось навіть сьогодні у добу інтернету та відкритого доступу до інформації більшість з нас знає занадто мало про механізм їх дії. Брак знань призводить до появи міфів і стереотипів. Часом безглуздих, а іноді й небезпечних для здоров’я.

Представляємо добірку найбільш поширених міфів про антибіотики.

Антибіотики ефективні при грипі та ГРВІ

Антибіотики пригнічують ріст бактерій. Грип, ГРВІ та застуду викликають виключно віруси. Тобто абсолютно інший вид мікроорганізмів. Звідси висновок — антибіотики марні при симптомах вірусної інфекції: високій температурі, ломоті в тілі, першінні в горлі, нежиті, кашлі.

Але, при тяжкому перебігу, вірусні захворювання можуть ускладнитися бактеріальними. Наприклад, у хворих на кір може розвинутися пневмонія, отит або енцефаліт. У такому разі лікар призначає антибіотики. Але тільки тоді, коли лабораторно підтверджена бактеріальна інфекція.

Звичайний грип і ГРВІ, зазвичай, протікають без бактеріальних ускладнень.

При схожих симптомах можна приймати антибіотик, що допоміг раніше або допити той що залишився: свій чи чийсь.

Тільки лікар може призначати протимікробні препарати, грунтуючись на симптомах і результатах аналізів. Різні види бактерій можуть давати схожу симптоматику, тому завжди важливі нюанси, на які не зверне увагу людина без медичної освіти, але не пропустить лікар. Тільки лікар може оцінити ситуацію в цілому та визначити правильне дозування й термін лікування.

Крім того, якщо ви вже лікувалися препаратом, то бактерії у вашому організмі могли стати невразливими і вже не будуть реагувати на нього. Наприклад, у вас був отит, і ви успішно вилікували його антибіотиком, виписаним лікарем. А через рік хвороба повторилася. Не поспішайте пити той же препарат. Бактерії могли виробити захист до нього, і лікування просто не принесе полегшення.

Якщо під час курсу лікування відчуваєш себе добре, його можна перервати

Зникнення симптомів й одужання — це дві різні речі. Бактерії можуть ще залишатися в організмі, нехай вже й ослаблені. Перервавши курс антибіотиків можна отримати хронічні хвороби й їх рецидиви в майбутньому.

Універсальної тривалості курсу лікування протимікробними препаратами немає. Вона залежить від того, якими антибіотиками людина лікувалася в минулому, загального стану здоров’я та інших факторів. Тому лікаря потрібно слухати і чути: продовжувати пити антибіотики, навіть якщо відчуваєш себе відмінно й хочеться стрибати від радості.

Антибіотики пригнічують імунітет

Сучасні антибіотики ніяк не впливають на імунну систему. Вони допомагають їй знищити збудника хвороби. А ось бактеріальна інфекція якраз і послаблює імунітет в процесі їх взаємної боротьби.

Антибіотики можна приймати для профілактики

Без консультації з лікарем ні! Профілактичний прийом антибіотиків може бути призначений для людей, які контактували з хворими і не мають імунітету. Наприклад, при укусі кліща можуть призначити антибіотики для профілактики бореліозу. Або при планових хірургічних операціях для захисту від розвитку інфекційних ускладнень.

Але призначати таку профілактику може тільки лікар. Самостійно пити антибіотики «про всяк випадок» — категорично не можна. Адже при їх частому прийомі у бактерій розвивається антибіотикорезистентність, тобто стійкість до ліків. І коли вам дійсно знадобиться лікування антибіотиками, вони можуть бути не ефективні.

Ставтеся відповідально до власного здоров’я та приймайте антибіотики тільки за призначенням лікаря!