КОРИСНІ СТАТТІ

Неприємна зустріч … Як не постраждати від укусу кліща!

З кожним роком в Україні реєструють все більше випадків захворювань, що передаються кліщами. «Підчепити» інфікованого паразита можна відпочиваючи в лісі, прогулюючись в парку і навіть перебуваючи у себе на дачі або біля прибудинкової території.


Невеликі і нешкідливі, на перший погляд, членистоногі, часто стають переносниками небезпечних інфекційних захворювань, серед яких:
• кліщовий енцефаліт — запалення головного і / або спинного мозку. Серед можливих наслідків — неврологічні і психіатричні ускладнення, параліч, смерть;
• хвороба Лайма (бореліоз) — інфекційне захворювання з ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату. При відсутності лікування, може закінчитися інвалідністю або смертю;
• туляремія (природно-осередкове інфекційне захворювання з ураженням лімфатичних вузлів, шкірних покровів, іноді очей, зіва і легких, що супроводжується вираженою інтоксикацією).

На жаль, розпізнати чи заражена комаха, неозброєним поглядом неможливо, крім того, перші ознаки інфікування проявляються не відразу — інкубаційний період може тривати від 4 до 14 днів.
Найбільш поширені перші 2 захворювання (кліщовий енцефаліт і бореліоз). Прикметник «енцефалітний» зовсім не означає назву окремого виду кліща. Звичайний іксодовий паразит, «випивши» крові зараженої тварини (землерийки, полівки, миші, крота і ін.), інфікується вірусом енцефаліту. Надалі один такий носій (самка або самець) заражає все своє потомство. Набутий одного разу вірус, залишається з комахою на все життя.

Далеко не всі кліщі є переносниками хвороб (80-90% з них не інфіковані), але все ж, укус будь-якого може мати неприємні наслідки: почервоніння шкіри, слабкість, сонливість, біль в суглобах, підвищення температури тіла, тахікардія. Головне, що повинен знати кожен в разі укусу кліщем, як правильно витягти комаху. Найефективніший спосіб — за допомогою нитки:

• Робимо невелику петлю і накидаємо її якомога ближче до голови (на хоботок).
• Прокручуючими рухами починаємо акуратно витягувати кліща зі шкіри.
• Якщо голова комахи відірвалася, акуратно піддягаємо її голкою або дістаємо пінцетом.
• Місце укусу рекомендується вимити з милом і обробити будь-яким спиртовим препаратом.

Також існує ще кілька способів позбавитися від кліща, але вони вважаються не настільки надійними. Найвідоміший — змазування кліща олією. Під жирною плівкою комаха позбавляється можливості отримувати кисень і поступово виходить сама. Але, в паніці, паразит викидає в кров людини більше слини (в якій і концентрується вірус), що може бути вкрай небезпечним. Також, комаху покриту маслом, не приймуть в лабораторії, що знизить можливість оперативно дізнатися чи інфікований кліщ, що вкусив вас.
Насамперед ми радимо досліджувати самого кліща. Для цього, пацієнтам необхідно, видаливши кліща з тіла, помістити його в стерильну ємність і принести в лабораторію.

Через 7-10 днів рекомендується здати кров на наступні показники:

• наявність вірусу кліщового енцефаліту, антитіла IgG + IgM;
• Borrelia burgdorferi s.l., ПЛР, Real time; якісне визначення;
• Borrelia burgdorferi IgG
• Borrelia burgdorferi IgM

Якщо тести покажуть положітельн6ий результат, варто негайно звернутися до лікаря-імунолога для призначення лікування.

Не варто нехтувати своїм здоров’ям і в разі укусу кліща, дійте спокійно, акуратно і впевнено!