КОРИСНІ СТАТТІ

Лабораторна діагностика вірусного гепатиту

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 325 млн людей у всьому світі інфіковані вірусним гепатитом В або С, що в 9 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Часто людина не здогадується про те що хвора. Сьогодні гепатит ─ не вирок. Вчасно виявлена хвороба добре піддається лікуванню, а у випадку з гепатитом С можна говорити про повне одужання пацієнта.

Вірусний гепатит ─ гостре або хронічне запалення печінки. На сьогоднішній день відомо п’ять його типів А, В, С, D і Е, що мають загальні симптоми, але відрізняються шляхами зараження та тяжкістю перебігу. Як правило, гепатит А і Е найчастіше передається при вживанні зараженої вірусом їжі або води, типи В, С і D ─ через кров й інші біологічні рідини (при переливанні, ін’єкціях й інвазивних медичних процедурах з використанням інфікованого обладнання). Також гепатит В передається від інфікованої матері до дитини під час пологів і при незахищених сексуальних контактах.

Гепатити типу В і С, на відміну від типів А і Е, можуть призводити до розвитку хронічного запалення печінки та виступають однією з головних причин розвитку цирозу й раку печінки. Небезпека захворювання криється в тому, що гепатит може протікати практично безсимптомно. Тому важлива профілактика та регулярне обстеження.

Лабораторна діагностика різних типів вірусного гепатиту має свою специфіку.

Гепатит А можна виявити за допомогою аналізу крові на антитіла до вірусу. Так на гостру стадію хвороби вказує наявність антитіл класу IgM. Також при постановці діагнозу враховують результати клінічного та біохімічного аналізів крові.

Лабораторна діагностика гепатиту В передбачає дослідження на виявлення поверхневого антигену HbsAg, наявність якого вказує на гостру чи хронічну стадію хвороби, або на носійство. Також для встановлення діагнозу та вибору схеми лікування інформативні аналізи на визначення в крові антитіл до HBeAg і HBcorAg, тест на виявлення ДНК вірусу за методом полімеразної ланцюгової реакції.

При підозрі на вірусний гепатит С рекомендують пройти аналіз на антитіла до вірусу. У разі позитивного результату здають лабораторний тест на виявлення РНК вірусу або аналіз на антигени cor, NS3, NS4, NS5. Це обумовлено тим, що у людей, які перенесли хворобу, антитіла в крові залишаються довічно, а захворювання в 25% випадків може пройти самостійно, без медикаментозного лікування.

Вірусний гепатит D підтверджує виявлення в крові високих титрів антитіл класу IgM і IgG. Діагностичну цінність має також дослідження на антитіла до вірусу гепатиту дельта і виявлення РНК вірусу. Лабораторні дослідження на визначення гепатиту D актуальні, тільки для тих, хто вже є носієм вірусу гепатиту В.

Фактори ризику вірусних гепатитів В і С
• переливання крові, хірургічне втручання;
• спільне використання таких предметів, як леза для гоління, зубні щітки або речі, що можуть подряпати шкіру;
• пірсинг, татуювання, манікюр або косметичні ін’єкційні процедури, якщо обладнання для цього використовують повторно;
• часта зміна статевих партнерів, незахищений статевий акт;
• спільне використання будь-якого обладнання під час вживання ін’єкційних або інгаляційних наркотиків;
• контакт з кров’ю на роботі, особливо актуально для медичних працівників;
• передача від матері до дитини під час вагітності або пологів.

Сучасна медицина навчилася справлятися з вірусними гепатитами ─ чим раніше починається лікування, тим вищі шанси на одужання. Тому так важливо стежити за власним здоров’ям і регулярно проходити скринінг на гепатит В і С.