КОРИСНІ СТАТТІ

«Хороший» і «поганий» холестерин: що потрібно знати

Для багатьох з нас слово холестерин явно має негативне забарвлення і асоціюється, перш за все, з фаст-фудом й іншою нездоровою їжею. А якщо вірити рекламі і публікаціям у ЗМІ то холестерин і зовсім означає розвиток хвороби. Насправді дана речовина синтезується в організмі кожної людини ─ і тієї, яка дотримується правил здорового харчування і у шанувальника гамбургерів. Холестерин необхідний для синтезу гормонів, бере участь в обміні жирів і вітамінів.

Близько 70% холестерину організм синтезує самостійно ─ у клітинах печінки, кишківника, кори надниркових залоз. І тільки 30% ми отримуємо з їжею. Холестерин виступає одним із маркерів жирового обміну. Підвищення або зниження його рівня може вказувати на розвиток серцево-судинних захворювань, патологічні процеси у печінці, нирках, порушення ендокринної системи.

У нашому організмі холестерин присутній у вигляді фракцій:

ліпопротеїди високої щільності ─ необхідні для будівництва клітинних мембран, синтезу гормонів, обміну вітаміну D, продукування жовчі.

ліпопротеїди низької щільності ─ їх називають «поганим» холестерином. Цей вид холестерину ми отримуємо з їжею і в багатьох випадках, саме ця речовина осідає на стінках судин. Але ліпопротеїди низької щільності також необхідні організму ─ для нейтралізації токсинів і забезпечення імунної відповіді.

ліпопротеїди дуже низької щільності ─ відкладаються на внутрішніх стінках судин у вигляді бляшок холестеринів ─ жирових наростів. Холестеринові бляшки, що розрослися, звужують просвіт усередині судин і ускладнюють проходження ними крові. У результаті розвивається атеросклероз.

Одним з головних показань до проведення аналізу на рівень холестерину є діагностика атеросклерозу, а також прогнозування розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда та інших захворювань серцево-судинної системи. Що б отримати більш інформативний результат крім рівня загального холестерину, також перевіряють співвідношення його окремих фракцій, тригліцериди і коефіцієнт атерогенності. Зазначені аналізи входять у пакет досліджень «Ліпідний спектр» і найбільш повно дозволяють визначити порушення у жировому обміні організму, оцінити ризик розвитку хвороб серця і судин.

Також даний пакет дає можливість лікареві оцінити ефективність проведеної терапії вже поставленого діагнозу, спостерігати динаміку пацієнтів, які дотримуються гіполіпідемічної дієти і приймають лікарські препарати, що знижують рівень холестерину.

Інформативним дослідження буде і для людей, які страждають на цукровий діабет, які мають зайву вагу, гіпертонію, судинні захворювання мозку, курців.

Для проходження пакета аналізів «Ліпідний спектр», як і для інших лабораторних досліджень крові, необхідна попередня підготовка:

— здача аналізу в ранкові години, натщесерце

— відмова від прийому алкоголю ─ за добу

— відмова від куріння ─ за годину

— виключення емоційних і фізичних навантажень ─ за кілька днів до дослідження.

А ось змінювати раціон не варто, адже це може значно спотворити результати аналізів.

Важливо пам’ятати, що коректно розшифрувати результати аналізів і поставити діагноз може тільки лікар. Тому не варто самостійно намагатися знизити або підвищити рівень холестерину або однієї з його фракцій. Адже відхилення від норми, у більшості випадків, є ознакою хвороби, що вимагає комплексного лікування.