КОРИСНІ СТАТТІ

ГРВІ: поширені міфи та дієві методи профілактики

Пік захворювань на гострі респіраторні вірусні інфекції припадає на осінь і зиму. Сира, волога погода створює сприятливі умови для розмноження вірусів і їх передачі повітряно-крапельним шляхом. До того ж скорочення в раціоні фруктів і зелені призводить до дефіциту вітамінів і мінералів, необхідних для повноцінної роботи нашої імунної системи. І ось ми вже відчуваємо першіння в горлі, слабкість, головний біль і відразу вирушаємо до найближчої аптеки. Здавалося б, як лікувати застуду знає кожен. Але чи завжди ми лікуємося правильно? Представляємо найпоширеніші міфи про ГРВІ.

При перших симптомах ГРВІ необхідно починати прийом лікарських препаратів

Насправді наш організм самостійно здатний впоратися з багатьма вірусами, не кажучи вже про ГРВІ. Для цього потрібно просто створити необхідні умови ─ постільний режим, зменшення фізичних завантажень, регулярне провітрювання кімнати. Також важливо пити якомога більше рідини. У разі якщо температура тіла підвищиться вище позначки 38 градусів ─ прийом парацетамолу або ібупрофену. Через 3-5 днів застуда пройде, і Ви будете абсолютно здорові.

А ось самолікування і безконтрольний прийом ліків, наприклад, відхаркувальних препаратів при кашлі, тільки посилить перебіг простуди. Якщо на четвертий день хвороби полегшення не настає, а симптоми посилюються, необхідно звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу і призначення лікування.

ГРВІ потрібно лікувати антибіотиками

Антибіотики не призначені для лікування вірусних інфекцій, таких як ГРВІ чи грип. Їх призначають при бактеріальних захворюваннях ─ бронхіті, гострому тонзиліті або пневмонії. Причому антибактеріальні препарати може підібрати тільки лікар, після проведення відповідних аналізів. Ризик невиправданого прийому антибіотиків полягає у тому, що до цих препаратів може вироблятися резистентність, тобто стійкість. У цьому випадку лікування бронхіту або прийом антибіотиків при оперативному втручанні, у майбутньому, може стати малоефективним.

Необхідно приймати імуномодулятори та вітаміни

Самостійне втручання у роботу імунної системи і прийом імуномодуляторів «про всяк випадок» може призвести до небезпечних наслідків, аж до розвитку аутоімунних захворювань. У разі зайвої стимуляції, імунітет може почати розглядати клітини власного організму як чужорідні і почне боротьбу не з вірусом грипу, а власними органами.

Що ж стосується полівітамінних комплексів, то їх дозування має бути профілактичним, а склад краще підбирати спільно з лікарем.

Причина ГРВІ ─ переохолодження і протяги

Переохолодження може стати причиною запалення окремих м’язів. А ось причина гострих респіраторних вірусних інфекцій криється в самій назві ─ це вірус, що передається повітряно-крапельним і побутовим шляхом. Тому заразитися можна навіть не перемерзаючи, будучи дуже тепло одягненим. Наприклад, у транспорті, де дистанція між людьми мінімальна, а циркуляція повітря практично відсутня.

Дієва профілактика ГРВІ дуже проста:

— збалансоване харчування, що включає м’ясо, рибу, злаки, фрукти і овочі;

— фізична активність і регулярні прогулянки на свіжому повітрі;

— повноцінний відпочинок і сон не менше 7-8 годин на добу;

— провітрювання приміщень і особиста гігієна.