КОРИСНІ СТАТТІ

Готуємося до зими: які гормони варто перевірити з настанням холодів?

Скорочення світлового дня, зниження температури повітря, зміни у режимі харчування і складі споживаної їжі також запускають механізм перебудови гормонального фону ─ так наш організм зможе пережити найбільш суворий час.

Ритм життя, навантаження і звички залишаються колишніми і якщо залози внутрішньої секреції функціонують у нормі, процес перебудови організму на зимовий час проходить майже непомітно для людини. Але якщо в їх роботі присутні порушення, то виникає гормональний дисбаланс. Тривожними симптомами є сонливість, знижена працездатність, зміни температури тіла і терморегуляції, ламкість волосся і сухість шкіри, набір або втрата ваги. Люди з гормональним дисбалансом, частіше схильні до загального погіршення стану здоров’я, частим простудними захворюваннями, збоям у роботі окремих органів. Тому так важливо щорічно, наприкінці осені — початку зими, здавати аналізи на рівень вмісту гормонів. Адже виявлене на ранній стадії захворювання краще піддається лікуванню.

Незважаючи на поширене переконання, що згормональними збоями частіше зтикаються жінки, чоловікам здавати аналізи на вміст гормонів не менш важливо.

Які ж основні гормони необхідно перевірити з настанням холодів?

Тиреотропний гормон (ТТГ) ─ дозволяє оцінити роботу щитоподібної залози. Особливо, якщо на тлі нормального режиму харчування, достатнього відпочинку і відсутності постійних стресів, Ви не можете  позбутися поганого настрою, спостерігаєте у себе плаксивість, неможливість зосередитися навіть на простих завданнях, сонливість, дратівливість. ТТГ стимулює щитоподібну залозу продукувати тиреоїдні гормони, що регулюють обмінні процеси, процеси росту і розвитку, температуру тіла і кровотік, підтримання водного і електролітного балансу в організмі.

Тому один раз на рік перевіряти рівень ТТГ доцільно навіть абсолютно здоровим людям.

Тироксин вільний (Т4) ─ один з головних гормонів, що продукується щитоподібною залозою. Його знижений маркер (гіпотеріоз) призводить до уповільнення обміну речовин, порушення в роботі серцево-судинної системи. Зовнішніми його проявами є набір зайвих кілограмів, сухість шкіри, постійний озноб, а також зміни в емоційній сфері ─ хандра, зниження пам’яті, психічна загальмованість. Підвищений рівень гормону (гіпертиреоз) навпаки прискорює біологічні процеси в організмі, призводить до порушення нервової системи, психічної неврівноваженості.

Важливо пам’ятати, що концентрація ТТГ і Т4 в зимовий період дещо збільшується, що дозволяє нашому організму залишатися в тонусі, активізувати імунну систему.

Кортизол ─ гормон, що виробляється наднирниками. Саме його називають гормоном стресу, що допомагає нам впоратися з емоційним і психічним напруженням. Кортизол активізує захисні функції організму, допомагає йому протистояти інфекціям і вірусам, запускаючи механізми імунної системи людини. У стресовій ситуації цей гормон стимулює діяльність серцевого м’яза, приводить у тонус нервову систему. Але систематично підвищений рівень кортизолу призведе до виснаження організму, порушення циркуляції крові, гіпертонії, порушення обміну речовин.

Тому при виявленні тривожних симптомів доцільно пройти лабораторне дослідження.